We wtorek 9 marca zostanie oddanych do użytku pierwszych 95 łóżek w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu przy ul. Rakietowej 33 na Muchoborze Wielkim. Jest on przeznaczony dla pacjentów na COVID-19 z Dolnego Śląska.
Pacjenci chorzy na COVID-19 będą pod opieką personelu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który został wytypowany do prowadzenia placówki.
Decyzję o budowie szpitali tymczasowych rząd podjął w połowie października, gdy do Polski dotarła tzw. druga fala wirusa SARS-CoV-2. Obowiązek ich utworzenia spoczął na wojewodach. Szpital tymczasowy dla pacjentów z Dolnego Śląska powstał w Centrum Konferencyjnym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, a pierwsza część hali ok 100 łóżkami była gotowa na początku grudnia.
W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z gwałtownym przyrostem zarażonych wirusem SARS-CoV-9 (tzw. trzecią falą) szpitale tymczasowe zostaną uruchomione w dziewięciu województwach - także ten we Wrocławiu. Na wniosek wojewody Jarosława Obremskiego placówka ma ruszyć 9 marca. Będzie nią zarządzał Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
W pierwszej kolejności w szpitalu przy ul. Rakietowej zostanie uruchomionych 95 łóżek internistycznych. Docelowo szpital jest w stanie przyjąć nawet 400 pacjentów.
Początkowo opiekę nad chorymi będzie sprawował personel medyczny oddelegowany z USK, który ma już doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 - nawet tych najciężej chorych, którzy wymagali pomocy specjalistów z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK. Szpital prowadzi tez rekrutację personelu szpitala tymczasowego poprzez stronę internetową https://medycydolnyslask.pl/